POZOR: Změna emailů (viz kontakty)

Úvodní slovo ředitelky školy

Motýlek > O školce > Úvodní slovo ředitelky

Milí rodiče,

ať už jste se rozhodli či ještě zvažujete požádat o přijetí Vašeho dítěte do mateřské školy, dovolte mi pár velmi důležitých informací k nástupu a pobytu dítěte v mateřské škole.

Nedá mnoho přemýšlemí, aby člověk pochopil, že příchodem do mateřské školy prodělávají děti snad největší změnu ve svém životě. Dítě již nebude trávit veškerý čas ve společnosti svých nejbližších, ale ze dne na den se děti ocitnou v neznámém prostředí, obklopeny houfem stejně nabo podobně starých kluků a holčiček, které jsou na tom právě tak. Přitom jejich čas strávený v mateřské škole, můžeme říci jejich "pracovní doba" je často delší než pracovní doba jejich rodičů - vždyť ti musejí dojet do zaměstnání a zpět. Dítě mění domov za neznámé prostředí mateřské školy, pečující maminku a starostlivého tatínka za dvě střídající se paní učitelky, které nezná a o jejichž pozornost se navíc musí dělit s jinými dětmi. Až doposud mělo dítě pocit, že je středem zájmu rodičů, doma se rodiče přizpůsobovali jeho potřebám a přáním, teď se však učí přizpůsobit se režimu mateřské školy.

661.jpg Jarmina Hořejší

Přechod dítěte z rodiny do kolektivu dětí a dospělých znamená pro dítě velkou psychickou zátěž a není nikde dáno nebo napsáno, jak dlouho trvá než si dítě na jiné, pro něj cizí prostředí zvykne.  U každého dítěte probíhá "zvykání" na prostředí mateřské školy, tedy adaptační proces jinak, to znamená u každého dítěte individuálně. Pokud chcete dítěti nástup do mateřské školy co nejvíce usnadnit, doporučujeme začít dítě pozvolna na vstup do mateřské školy připravovat. 
Není nikde legislativně uvedeno, co by dítě mělo před nástupem do mateřské školy zvládnout, avšak z praxe mateřských škol doporučujeme rodičům pár základních rad, jak dítě na vstup do školky připravit. Na našich stránkách se tak dozvíte nejen základní informace o provozu školy, o akcích, základní platby atd., můžete se zde také dozvědět, jak se s dítětem na vstup do mateřské školy postupně připravit, či rady a postupy, jak dítěti ulehčit první dny v mateřské škole, a to v sekci O školce/Informace pro rodiče nových dětí

Co je však pro dítě nejdůležitější před nástupem do školky? Aby od Vás od rodičů vědělo, že bude v kolektivu dětí a kamarádů a to bez Vás, maminky a tatínka... aby s touto skutečností bylo nejen seznámeno, ale aby tu skutečnost dokázalo přijmout, pochopit, vnitřně se s ní ztotožnit... to bývá pro každé dítě ta největší tzv. "bariéra".

A na závěr mi dovolte, vyjádřit přání a prosbu od mateřské školy směrem k Vám, rodičům. V mateřské škole se snažíme pro děti vytvářet příjemné, klidné a pro děti podnětné prostředí. Proto budeme velmi rádi, pokud i přesto budete mít případné pochybnosti, nejasnosti řešit Vaše připonínky či dotazy s námi a to s učitelkami ve třídě nebo s ředitelkou školy. Není nic horšího než zaměněné polopravdy, nepravdy. Jméno mateřské školy vytváříme hodně dlouhou dobu a neradi bychom na základě šíření nepravdivých informací přicházeli o dobře vytvořené jméno mateřské školy na základě šíření nepravdivých informací a řešily dokonce tzv. pomluvy.

Pokud máte pocit, že chcete případně řešit určité záležitosti anonymně, můžete dotaz či připomínku vhodit do schránky u vstupu do mateřské školy. Můžete samozřejmě i jmenovitě.

Děkujeme Vám moc za pochopení a věřte, že jsme ve školce jen a jen pro Vaše děti a špatná pověst na základě "pomluv" na náladě a atmosféře ve školce nikomu nepřidá. 

Přejeme Vám všem klidný a pohodový vstup do mateřské školy, v průběhu života v mateřské škole dětem krásné zážitky a Vám spokojenost a radost s Vašimi dětmi!

Mgr. Jarmila Nováková Hořejší, ředitelka a kolektiv MŠ